Ultimate messenger: Telegram

Egy ideje túrtam az internetet olyan csevegőplatform iránt, ami megfelel a céljaimnak. Eddig a Skype mindig jelen volt, de az a p2p alapú üzenetkezelése miatt az nemigen alkalmas mobil eszközön való használatra. Ott az lenne a normális, hogy annak írunk, aki online, mert csak akkor kapja meg. Vagy akkor se… Számtalanszor nem kaptam értesítést üzenetekről iPhone-on, és ez kritikus volt. Emailezni nem akartam, mint az állatok.

Anno használtunk WhatsAppot, akkoriban még a Lumia 920-amon, végeredményben azt szerettem, viszont probléma volt, hogy csak telefonokon működik, tableten, számítógépen nem.

Mikor kijöttem Japánba, váltottunk LINE-ra. Ez itt egy nagyon nagy népszerűségnek örvendő cucc, van egy kis közösségi portálos beütése is. Ennek van windowsos és maces kliense is, ám azok esztétikai megjelenése és használhatósága is elmarad az elvárttól. Ezen kívül nagyon hasonlít az MSN-re a sok idegesítő csilivili hangulatjel (itt matrica) szempontjából, ami pedig gusztustalanabb, hogy ezekért fizetni kell. Na nem mintha én fizetnék értük, de látni sem akarom őket. Nekem szép letisztult üzenetek kellenek, a hangulatom kifejezésére pedig eddig is megfelelt a kettőspont és egy tetszőleges zárójel. Arról nem is beszélve, hogy folyamatosan az orrom alá tolja az ilyen-olyan kiegészítő appjuk reklámját, hogy milyen jó lesz nekem az, ha letöltöm. Kapják be.

Ekkortájt szereztem be a Raspberry Pi-t, ezért merült fel az igény szabványos, nyílt platformra, így azon is használható lenne. Tehát olyat kerestem, ami a létező minden eszközzel használható, ami kapcsolódik az internetre.

Ekkor eszembe jutott, hogy kevés szabványosabb megoldás van az IRC-nél. Csináltam saját szobát, hogy ott tudjak kommunikálni a barátaimmal, kerestem appot iPhone-ra, iPad-re, viszont háttérben futtatásra már nem volt lehetőség, így ez is kiesett.

Akkor ICQ. Ez már majdnem jó volt, ám fennált a probléma, hogy azon üzenetek fogadása kétséges, melyet a fogadó fél offline tartózkodása idején küldünk.

A képre kattintva eljuttok a honlapjukra.

A képre kattintva eljuttok a honlapjukra.

Épp készültem eret vágni, amikor az égből ereszkedett alá a megoldás: Telegram! Ez egy nagyon friss, ám annál ígéretesebb fejlesztés. Pavel Durov és bátyja, Nikolaj Durov álmodta meg a cuccot. Pavel a VKontakte alapítója, és nem a kapitalista hátsó indíttatásairól híresült el. A végeredmény egy nyílt API és kliensszoftver lett. Tökéletes, ez kellett nekem. Mivel bárki fejleszthetett bármire klienst, a kezdeti iOS és Android támogatás nagyon gyorsan kiegészült Windows Phone, Windows, OS X, Linux-szal is, és a legjobb, hogy ezt mind nem egy cég birtokolja és fejleszti, hanem a közösség. Így nincs szó fizetősségről, se reklámokról, cserében kapunk AES-256-os titkosítást (secret chat esetén, ilyenkor értelemszerűen kiesik a szinkronizáció eszközök között) önmegsemmisítő üzenetekkel együtt, az üzetek felhőbe való szinkronizálását, és szép felhasználói felületet.

Anno WhatsApp-klónként híresült el, ám mára minden tekintetben túltett rajta.

Böngészős, maces és windowsos kliens is elérhető többek között.

Böngészős, maces és windowsos kliens is elérhető többek között.

Egy ideje használjuk, az üzeneteimet mindenhol azonnal megkapom, gépen is nagyon kényelmes. Webböngészőből is működik, és minden bizonnyal a kis 700MHz-es Pi-omon is menni fog. Erről a későbbiekben beszámolok.