Logika? Minek az?!
Most nagyon szeretném megsimogatnám néhány inteles szoftvertervező mérnök buksifejét.
Vannak ám előzmények. Másfél hete lecseréltem a laptopomat. Eddig egy 11″-es Macbook Airt használtam, amit megörökölt a húgom, én pedig egy 13″-es Asus Zenbook UX305-öt nyüstölök. Az ok egyszerű, gyakorlatilag rühellem az OS X-et. Rövid távon nagyon szép, csábító, alapfelhasználóknak nagyon is jó lehet, de én alapvetően sokkal jobban érzem magam egy Linux vagy Windows rendszeren. Szóval beszereztem ezt a kis cukibogyót. A sors iróniája, hogy a típusa is UX-szel kezdődik… Gondoltam egyébként, hogy írok róla valami kis tesztféleséget, de annyira sok van belőle az interneten, hogy nem ezzel fogom megfordítani a világ sorsát.
Viszont amivel ma szívtam, na az egyik tesztben sincs leírva.
Az első perctől kezdve imádom a gépet, könnyű, vékony, szép, néma, gyors, többet nem is kívánhatnék. Viszont meglehetősen furcsa volt, hogy mikor akkumulátorról használtam a gépet, furcsán váltakozott néha a kijelző fényerőssége. Hiába állítottam át az energiagazdálkodás fokozatát, nem változott, és hálózatról se produkálta a dolgot. Ahogy figyelgettem, feltűnt, hogy nem is a fényerősség változik, annak az automatikus szabályozását is kikapcsoltam, hanem gyakorlatilag a kontrasztot állítgatja a gép a kijelzőn megjelent tartalmak függvényében. Nagyon zavaró volt a dolog, mert még csak nem is egyenletesen állítgatta át, hanem “darabosan”, így nagyon feltűnő volt.
Elkezdtem hát kutatni az interneten, hátha megtalálom a megoldást. Egy találat nem volt kifejezetten ezzel a géppel kapcsolatban, ami elég érdekes, mert nem tudom elhinni, hogy csak nekem tűnt fel a dolog. Intel HD Graphics 5300-as grafikus meghajtó van a gépben, el is kezdtem bőszen túrni az Intel HD Graphics Control Panel nevű csodálatos eszközt. Nem tudom megérteni, hogy ha az NVIDIÁéknak és AMD-éknek sikerült normális vezérlőprogramot írniuk, Inteléknél ez miért nem sikerült.
Na szóval megtaláltam, hogy nekem egy “Adaptive Contrast Enhancement” és/vagy “Display Power Saving Technology” nevű dolgot kéne kiiktatnom. Kerestem is hát a megoldást az interneten. Itt mindenhol az Intel Graphics and Media Control Panelről beszéltek, és hogy abban ott az opció. Aztán máshol máshogy nevezték a funkciót, de a lényeg mindenhol ugyanaz volt, nyissam meg az Intel Graphics and Media Control Panelt és ott lesz a megoldás.
A probléma csak az volt, hogy nekem nincs ilyenem, csak a fentebb említett Intel HD Graphics Control Panel.
Gondoltam, az az én bajom, hogy nem friss a grafikus meghajtó drivere. Repesztettem hát az Intel oldalára, ahonnan egy fél miatyánkkal később már lent is volt a driver. Reménytől csillogó szemekkel indítom el, erre azt írja, hogy Not supported operating system. A driver 64 bites Windows 8.1-re volt, és nekem az van. Na sebaj, ez az exe-s telepítő volt, letöltöm akkor a zip-eset. Az már informatívabb volt, elküldött a picsába, hogy én mit képzelek, hogy gyári drivert akarok feltenni, ha nekem az ASUS volt olyan kedves, és valami egyedit rakott. Csakhogy az ő oldalukon nincs a jelenleginél frissebb, és ez elég gáz. Azzal nem lenne baj, hogy ők különcködnek, és egyedi drivert csinálnak, de akkor ne legyen már 2014/10-es a legfrissebb náluk, ha az Intelnél 2015/03-ban jött ki a legújabb. Vagy akkor már hadd frissítsek. Egyébként is többször összeomlott a driver használat közben, és ez elég frusztráló volt, hát még az, hogy nem volt az ASUS oldalán frissebb driver. Ekkor már azt kutattam, hogy hogyan tudom ráerőszakolni a gyári drivert a gépre.
S lőn világosság, a Steam fórumain bukkantam rá a megoldásra. Tehát a lényeg az, hogy az eszközkezelőből kell manuálisan trükközve ráerőszakolni a gyári drivert a rendszerre. Remek, megcsináltam. Mostmár egyébként a gyári telepítő sem küld el a fenébe, rendesen engedi feltelepíteni a drivert, úgyhogy kiélhetem a perverz hajlamaimat, ha éppen unatkozom, és drivertelepítéssel akarom elütni az időt.
Tehát a gyári driver fent, öröm és boldogság, de a probléma még mindig nem szűnt meg, és Intel Graphics and Media Control Panelem sincs.
Aztán találok egy bejegyzést az Intel fórumain, ahol ezzel van problémája egy felhasználónak.
Nézem… ÓÓÓ nane, hogy amit én eddig akartam, az pont a régi control panel?! Hogy volt régen valami, ami használható volt, működött, nem foglalta el az egész képernyőt, és azt lecserélték erre az IZÉRE? Pedig de. Mondom, remek, legalább a drivert frissítettem, de akkor az én bajom nem itt volt. Viszont nekem máshogy néz ki, mint a fentebbi képen, akkor hol a fenében vannak akkuról működéses beállítások? Látom én az ablak tetején a Plugged In feliratot, nagyon imponál, de nekem mégiscsak On Battery kéne. Hiába kattintok rá, semmi. Pedig ezen a képen gyönyörűen ott van az a beállítás, ami nekem kéne.
És most képzeljétek el a fejemet, amikor teljes kétségbeesésemben rákattintottam a bal felső sarokban lévő Power gomb melletti pici nyilacskára, és előbukkant a menű, ahol válthatok… Komolyan? Pont oda kellett azt tenni? Meg lehet nézni a régi control paneleket. Látható a tendencia, ahogy egyre bénábbak lettek. De még ennél az új borzalomnál is ott volt láthatóan a két fül korábban, bezzeg ennél a legújabbnál így kellett eldugni.
Nem vagyok én UX mester, de baloldalt a Power felirat a kiválasztott menüpont neve. Ki az istennek jutna eszébe pont arra kattintani? Még ha értelmet akarnék adni annak a nyílnak inkább raknék oda gyorsgombokat a kezdőlapról elérhető többi menüpontnak, nem a kiválasztott menüpont alatti almenük közti váltogatást raknám oda, mert az istennek se lehet észrevenni. És ott van jobbfelül a Plugged In szöveg, amire hiába kattint az ember, semmi. Gratulálok.
Szóval sikerült átváltalom, kikapcsoltam a “Display Power Saving Technology”-t, és újra nyugodtan tudok aludni. Érdekes belegondolni, hogy egyeseknél a kontraszt csavargatásáról az az ötletük támad, hogy majd attól fogja kétszer annyi ideig bírni a gép akkumulátorról. Hát nem.